İnternetin Tatil Kavramına Katkıları

İnternetin Tatil Kavramına Katkıları

Dokunduğu her şeyi büyük bir hızla dönüştüren, bilgi çağının en büyük armağanı olan internet ve mobilite, tatil kavramına alışılagelmiş anlamı dışında farklı bir boyut ve anlam kazandırmaktadır. İnternet, tatil planı yaparken, tatil esnasında ve sonrasında en fazla kullanılan mecradır. Tatilin tatlı bir hayal olduğunu düşünürsek; internet, harita servisleri, resimler, videolar, daha önce tatil yapmış insanların yorumları ve bunlardan daha da fazlası ile bu hayali en fazla gerçeğe dönüştürebilen araç konumundadır.

Kaç kişinin seyahat edeceği, ulaşımda hangi araç veya araçların tercih edileceği, konaklamanın nerede veya nerelerde nasıl yapılacağı, özellikle yurtdışı seyahatlerinde seyahat çantalarının ağırlığı gibi kalemler tatil planında düşünülmesi ve üzerinde durulması gereken noktalardan sadece birkaçıdır. Ancak tüm bunlar gözünü korkutmamalı ve seyahat özgürlüğünüzü engellememelidir. İnternet üzerinde bulunan pek çok ücretli ve ücretsiz servis sayesinde tüm bunlar birer sorun olmaktan çıkmış ve çok farklı şekillerde çözüme kavuşmuştur.

İnternet sayesinde tatile çıkmak artık oldukça kolay ve sıradan bir durumdur. Vizesiz ülkeler, görülmesi gereken yerler, ilginç yerler ve tarihi mekanlar hakkında gereken bilgileri bulmak herhangi bir arama motoru üzerinde arama yapmak için gereken birkaç kelime veya kısa bir cümleden fazlası değildir. Oteller, kamp alanları, turlar, araba kiralama servisleri ve müzeler için çevrimiçi rezervasyon yapmak veya bir hizmet satın almak artık sadece birkaç basit fare hareketinden ibaret. İnternet sayesinde sanal bir tur izleyebilir, fotoğraflara, videolara ve seyahat günlüklerine bakabilirsiniz. Hatta bununla da kalmayıp hedefinize ulaştığınızda da zamanınızı optimum bir şekilde kullanmak için çok sayıda imkandan yararlanabilirsiniz. Akıllı telefonunuza sokak haritalarını ve yürüyüş turlarını indirebilir, birçok öğeyi anında inceleyebilirsiniz. Festivaller, konserler ve turistlere özel indirimler hakkında bilgi sahibi olmak için çevrimiçi yerel gazete ve etkinlik sitelerine göz atabilirsiniz.

Bunun yanı sıra internet üzerinde harita bazlı otel arama yapabilen, lokasyon tabanlı puanlama ve yorum sistemine sahip birçok hizmete de bulabilirsiniz. Örneğin: Bir iş seyahatine çıkacaksınız, gideceğiniz şehri seçerek tarih belirttikten sonra karşınıza çıkan haritalarda toplantınızın tam olarak nerede olduğunu belirttiğinizde, o noktaya en yakın otelleri gösteren birçok site bulunmaktadır. Seçeceğiniz otel için daha önce orada bulunmuş insanların yorum ve önerilerine anında erişebilirsiniz.

Tatilin ilk aşaması nereye gideceğinizi düşünmek ve tespit etmektir. Sonraki aşama ise yolculuğun planlanmasıdır. Hemen hemen hepimiz tatil yolculuğumuzun her saniyesini en ince detayına kadar planlamaya ve yolculuk esnasında meydana gelebilecek sürprizlere fırsat vermemeye çalışırız. İşte tam da bu noktada internet inanılmaz imkanlar sunmaktadır. Dünyanın dört bir yanından birçok insanın seyahat anılarını ve yolculuk deneyimlerini paylaştığı pek çok site mevcuttur. Bu siteler yolculuk planlamasında gizli noktaları keşfetmek için fikirler vermekte ve yolculuklar hakkında birçok paylaşım içermektedir. Bununla beraber gideceğiniz bölgelerdeki etkinlikler konusunda bilgiler içeren, konserlerden, sinema gösterimlerine ve kişilerin düzenlediği etkinliklere kadar nerede, ne zaman, neler olduğuna dair bilgi alabileceğiniz, rezervasyon yaptırabileceğiniz ve etkinliklerin e-posta ile tarafınıza ulaşmasını sağlayabileceğiniz pek çok hizmet ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Bunun yanı sıra yolcuğunuzda uçak kullanmak istiyor ve en uygun uçak biletini bulmak istiyorsunuz. Ancak uçuş fiyatları her an değişebildiğinden, değişken fiyat hareketlerini yoğun günlük işleriniz arasında sürekli kontrol etmeniz pek mümkün olmayabilir. İnternet, burada da imdadınıza yetişmekte ve faydalı hizmetler ile çözüm sunmaktadır. En uygun uçak biletlerini bulabileceğiniz web sitelerinin yanı sıra değişen uçuş fiyatlarını kolayca yakalayabileceğiniz fiyat alarmı gibi tanımlamalar yapabileceğiniz servisler bulunmaktadır. İstediğiniz yere uçak bileti bulmak için tüm havayolu şirketleri için arama yapabilmenin yanı sıra arama sonuçları içinden belirlediğiniz fiyat veya fiyatlar için alarmlar tanımlanabilmektedir. Tanımlayacağınız bu alarmların e-posta adresinize bildirilmesini de sağlayabilirsiniz.

Tatil planlarında en önemli kalemlerden biri de şüphesiz ki masraflardır. Nereye ne kadar harcayacağımızı planlamak ve bunu kontrol etmek oldukça önemli bir unsurdur. İnternet üzerinde tatiliniz boyunca harcama planlamanızı kontrol etmenizi sağlayan birçok servis mevcuttur. Tatil bütçesi hesaplamaya yarayan araçların yanı sıra, seyahat masraflarını kontrol etme imkanı da bulunan ve yurtdışına gidecekseniz gideceğiniz ülkenin para birimine göre döviz tabanlı hesaplama yapabilen pek çok site ve mobil uygulama bulunmaktadır.

Bulut tabanlı dosya servislerini kullanarak tatilinize ait fotoğraf ve video gibi materyalleri saklayabilir, sosyal ağlar aracılığıyla da bu materyalleri anlık olarak paylaşarak tatil keyfinize arkadaşlarınızı da ortak edebilirsiniz.

İnternet üzerinde tatil planı yapmak, tatiliniz için gereken kalemlere ait araç ve servisleri kullanmak, zaman ve para tasarrufu etmenizi sağlayarak birçok konuda sizi stresten uzak tutacaktır. Ancak çevrimiçi paylaştığınız birtakım bilgilerin sizi istenmeyen durumlara sürükleyebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Tatil planınız hakkında çok fazla ayrıntılı bilgi vermemeniz gerektiğini unutmamalı, çevrimiçi paylaştıklarınızın kim olduğunuz, nerede yaşadığınız ve ne zaman evde olmayacağınız gibi bilgiler hakkında detaylar içermemesine dikkat etmemelisiniz. Paylaşacağınız bilgiler konusunda dikkatsiz davranmadığınız sürece internet, tatilinizi planlamak ve yönetmek için harikulade bir ortamdır.

* Bu makale Katı Dergi Temmuz 2016 sayısında yayınlanmıştır.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için zorunlu alanları doldurmanız gerekmektedir.
Belirteceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacaktır.