MS Word Belgelerindeki Kaynakların RIS Formatına Çevrilmesi ve EndNote Buluta Yüklenmesi

MS Word Belgelerindeki Kaynakların RIS Formatına Çevrilmesi ve EndNote Buluta Yüklenmesi

Akademik araştırmaların metinleştirme sürecinde olmazsa olmazlardan biri; kaynak gösterimi ve (kaynakça) bibliyografya yönetimidir. Metinleştirme işlemi için MS Word kullanıyorsanız, MS Word’ün varsayılan kaynak yönetimi aracının bilgisayarlar arası kaynak taşımak gibi birkaç problemi olduğu bilinmektedir. Birden çok bilgisayar kullanıyorsunuz veya bilgisayarınızı yeniden kurdunuz, işte tam da burada kaynakları taşımak gibi bir problem yaşanmaktadır. Bunu önlemek için bulut tabanlı olarak kaynakları yöneten EndNote veya Zotero gibi yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Peki, eski belgelerinizdeki kaynakları bu yazılımlara nasıl taşıyacaksınız? Bu yazılımlar RIS formatlı kaynakları import ederek içeriye aktarabilmektedir. Üçüncü parti bir araç kullanmadan MS Word’deki kaynakları RIS formatında export edebilmek ne yazık ki mümkün değil. Ancak Ref2RIS Converter isimli bir araç ile bunu yapabilmek oldukça kolay. Aşağıda Ref2RIS Converter’i kullanarak kaynakların EndNote buluta nasıl yükleyebileceğinizi adım adım aktarmaya çalışacağım.


  1. Boş bir Word Belgesi açın ve bilgisayarınızdaki tüm kaynakları APA 6 formatında bu dosyaya aktarın. Yani Master List’teki tüm kaynakları Current List’e aktarın ve dosyaya bibliyografya olarak ekleyin.
  2. Bibliyografya kısmındaki kaynakları kopyalayarak boş bir text dosyasına kaydedin. Örneğin, References.txt gibi.

Daha sonra Ref2RIS Converter’i terminal üzerinden kullanarak References.txt’i RIS dosyasına çevireceğiz.

 1. Ref2RIS Converter’in içinde “ConversionFiles” isimli bir klasör mevcut. Bu klasör içinde *.sed dosyaları bulunmakta. Terminalden aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.

  sed -f APA6th.sed < ~/Desktop/References.txt > ~/Desktop/References-RIS.txt

  veya

  sed -f APA6th.sed < /Users/Kullanici_Adiniz/Desktop/References.txt > /Users/Kullanici_Adiniz/Desktop/References-RIS.txt

 2. Bu işlemlerin sonucunda aşağıdaki gibi bir dosya elde etmelisiniz. Çevirdiğiniz *.txt dosyasını RIS formatı olarak EndNote bulutuna yani https://my.endnote.com adresine yükleyebilirsiniz.


Ref2RIS Converter isimli araca aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://deborahfitchett.com/toys/ref2ris/


Böyle güzel bir şeyi public ve open source olarak yapmayı seçtiği için yapımcıya teşekkür ediyor ve kutluyorum.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için zorunlu alanları doldurmanız gerekmektedir.
Belirteceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacaktır.