Yaz(a)mamak

Yaz(a)mamak

Yazamamak

Başarılı insanların tek ortak yanının biran önce başlamak ve büyük bir heyecanla başladıkları işin devamını getirmek olduğu su götürmez bir gerçek. Evet, başarının ilk adımı; “girişmek”.

Yıllar önce (hatırladığım kadarıyla 2004) kendi adıma bir web sitesi yapmış ve içini yaptığım çalışmalar (o ara tasarımla da oldukça fazla ilgileniyordum), yazdığım yazılımlar/kodlar ile doldurmuştum. Ancak tüm bunların kime ve neye faydası vardı ki? Daha sonra bildiklerimi paylaşmak, fikirlerimi özgürce dile getirmek için web sitesinden ziyade bir bloga ihtiyacım olduğunu anladım. O sıralar WordPress şimdiki kadar popüler değildi. Bu nedenle de istemeden kendi blogumu yazmak gibi bir egoya kapılmıştım. Bu sebeple bu blogu ve birşeyler yazmayı bir süre erteledim. İnsanoğlunun en kolay ürettiği şeylerden biri de “bahane”.

Yukarı bahsettiklerimin üzerinden epey zaman geçti. Geçen zaman içinde farklı konuları araştırmaktan ve bu konular ile ilgilenmekten yazmaya bir türlü elim gitmedi. Kelimeler aklımda uçuşuyordu. Hatta bazıları bir o yana bir yana çarpıyor. Fakat bir şekilde bir araya gelip bir cümle, bir paragraf halini almıyorlardı. Hal böyle olunca yazma işini bir süre daha ertelemem gerekiyordu. Daha önce de bahsettiğim gibi; “bahane, en kolay üretilen şey”.

Bunların yanı sıra; mobilite, hayatımızın tüm alanlarında inanılmaz bir şekilde arttı ve sosyal medya ile internette inanılmaz bir devrim yaşandı. Yazmak istediklerimizi sosyal mecralarda yazıyor ve tartışmalarımızı oralarda yapıyorduk. Birgün sosyal medyadaki herşeyin su misali aktığını ve içindeki herşeyin bir daha asla aynı yere gelmediğini, büyük bir hızla tükendiğini farkettim. Farkettiğim bu şey ise beni blog yazmaya iten yeni ve farklı bir faktör idi. Tüm heyecanımla yazmaya giriştim. Bu sayede oyunun ilk aşaması olan girişim levelini de büyük bir hızla geçmiş oldum. Şimdi ise yeni bir levelim var. O da “devamını getirmek”. Elbette başlamak, güzel ve heyecanlı. Ancak başladığımız işi bitirmek içinse bir o kadar heyecan ve sabır gerekiyor. Burak AKSAK’ın da dediği gibi; “Başlamak için ne kadar kararlı olmak gerekiyorsa, bitirmek için de bir o kadar güçlü olmak gerekiyor“.

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

YORUM BIRAKIN

Yorum yapabilmek için zorunlu alanları doldurmanız gerekmektedir.
Belirteceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacaktır.